درمان های ارتودنسی مدرن وپیشگیرانه  امروزه بسیار رواج پیدا کرده اند.

در کودکانی که هنوز به جهش رشدی بلوغ نرسیده اند پلاک های متحرک فانکشنال برای اصلاح رشد فکی و جلوگیری از تشدید مشکل استخوانی و به هم ریختگی دندانی  استفاده می شوند.  multi -p یک پلاک ارتودنسی با متود فرانسه است که جهت اصلاح رشد فکی دندانی در کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسمی  استفاده می شود.به کمک این پلاک می توان مشکلا ت زیر را درمان کرد:

عقب بودن فک بالا:

این مشکل معمولا به دلایل ارثی و ژنتیکی اتفاق می افتد و علاوه بر اینکه باعث به هم ریختگی دندان ها می شود  روی چهره ی فرد هم اثر می گذارد و باعث می شود صورت فرد از رو به رو نا متعادل و مقعر به نظر برسد. به کمک پلاک multi -p خاص رویش فک بالا تسریع می شود و علاوه بر به هم ریختگی دندانی نمای چهره ی فرد هم اصلاح می شود.

عقب بودن فک پایین:

این مشکل علاوه بر اینکه در چیدمان دندان ها اختلال ایجاد می کند باعث کوچکی چانه  و محدب دیده شدن صورت می شود. در موارد شدید باث می شود غبغب فرد بیشتر به چشم بیاید و حتی در حالت دراز کش و استراحت باعث تنگی نفس فرد شود. این مشکل با تحریک رشد استخوان فک پایین ( مندیبل ) بهبود پیدا می کند و این  همان کاری است که پلاک multi -p انجام می دهد.

جلو زدگی فک پایین:

این مشکل می تواند ناشی از رشد بیش از حد فک پایین و یا رشد کمتر از نرمال فک بالا باشد . به هر یک از دلایلی که ذکر کردیم باشد باعث بی نظمی دندان ها و ظاهر ناخوشایند چهره می شود . این پلاک تا حدود زیادی توانایی جبران این مشکل را دارد.

انحراف فک پایین:

در برخی موارد فک پایین به راست یا چب منحرف است. جالب است که بدانید این پلاک حتی توانایی هدایت فک پایین به جهت درست را دارا است و تا درصد زیادی می تواند کمک کند جهت فک به حد نرمال نزدیک شود.

بیرون زدگی دندان ها:

در بسیاری از موراد فکین رشد عادی دارند اما به علت عادت هایی مانند مکیدن دندان ها در کودکی و یا فشار دادن زبان به پشت دندان ها و یا بزرگ بودن ذاتی زبان دندان ها به سمت بیرون شیب پیدا میکنند و بیرون زده می شوند.با کمک این پلاک می توان دندان ها را هدایت کرد تا داخل تر بروند و در قوسی که باید قرار بگیرند.

فاصله ی زیاد دندان های جلویی و خلفی دو فک از هم (  open bite ):

این پلاک می تواند تغییراتی در آرایش دندان ها ایجاد کند که باعث شود این باز ماندن فضا و فاصله گیری دندان های دو فک از هم حل شود.

فرو رفتن زیاد دندان های دو فک در هم ( deep bite ):

در برخی موارد رویش دندان ها به گونه ای است که دو فک در هم فرو می روند و وقتی فرد می خندد چیزی از دندان های فک پایینش دیده نمی شود زیرا در زیر دندان های فک بالا مخفی شده اند به کمک این پلاک میتوان بین دندان های دو فک فاصله ایجاد کرد و کاری کرد که دندان های فک پایین دیده شوند.

 

شایان ذکر است که در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر قاسمی از این پلاک جهت درمان بسیاری از مشکلات ارتودنسی استفاده می شود