دکتر مهری قاسمی

بهترین کلینیک دندانپزشکی دیجیتال تهران

ثبت درخواست مشاوره رایگان

ثبت درخواست مشاوره رایگان

مواردی که هنگام پر کردن پرونده ی دندانپزشکی باید به آن توجه کنید چه هستند؟(2)

مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر مهری قاسمی در غرب تهران

در مقاله ی قبل به توضیح تعدادی از بیماری های مهم که باید در صورت ابتلابه آنها در پرونده ی دندانپزشکی خود آن ها را ذکر کنید پرداختیم.در این مقاله به ادامه ی معرفی بیماری های مهم در دندانپزشکی می پردازیم.

تبخال:

تبخال که یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی است بسیار حائز اهمیت است و باید در پرونده ی دندان پزشکی سابقه ی آن ذکر شود.

این بیماری مسری است و می تواند از طریق تماس به افراد دیگر منتقل شود. لذا در زمانی که لب تان تبخال زده است از مراجعه به مطب دندان پزشکی پرهیز کنید چون به سادگی این ویروس می تواند به بدن دندانپزشک شما منتقل شود و دهان یا چشم او را درگیر کند.

هپاتیت و ایدز و سایر بیماری های ویروسی:

بسیاری از بیماری های ویروسی علامت بارزی برای دندانپزشک ندارند که خود متوجه آن شود . لذا در صورت ابتلا به هر یک از آنها باید آن را در پرونده ذکر کنید .

انواعی از هپاتیت به سادگی از طریق بزاق دهان بیمار می توانند به دندانپزشک و سایر پرسنل حاضر در مطب منتقل شوند. همچنین در صورتی که دندنپزشک در تماس با قطره ای از خون شما قرار بگیرد ویروس به او سرایت می کند. از آنجا که کاربرد وسایل تیز مانند سوند و فایل در دندانپزشکی زیاد است در صورت فرو رفتن هر یک از این ابزار ها به دست دندان پزشک وی آلوده به خون بیمار می شود و احتمال سرایت بیماری به او بسیار زیاد است.

کووید 19 یا کرونا :

ویروس کووید 19 نیز جزو دسته ی بیماری های ویروسی مسری طبقه بندی می شود اما به علت اهمیت آن در دوران پاندمی تصمیم گرفتیم جداگانه به توضیح آن بپردازیم.

اینکه در صورت مثبت بودن تست کرونا باید در قرنطینه ماند و از حضور در اجتماع اجتناب کرد بر هیچکس پوشیده نیست. اما در زمانی هم که از ابتلای خود مطمئن نیستید و حتی کمترین میزان گلو درد یا سرفه و تب و یا هر یک از علائم را دارید لطفا دندانپزشک خود را در جریان بگذارید و در صورت اورژانسی نبودن وضعیت دندان خود از مراجعه به مطب دندان پزشک پرهیز کنید.

پیوند عضو:

در صورتی که هرگونه پیوند عضو داشته اید به خصوص پیوند مفصل لطفا دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید چرا که احتمال ایجاد عفونت در اطراف مفصل پیوند شده تا مدتی بسیار زیاد است و تا دو سال بعد از پیوند باید از انجام کار های دندانپزشکی حد الامکان پرهیز کرد.

سابقه ی بستری شدن در بیمارستان:

در صورتی که در گذشته به هر علتی در بیمارستان بستری شده اید باید آن را در پرونده ی خود ذکر کنید به همراه علت بستری شدن تا اقدامات و احتیاطات لازم برای درمان دندانپزشکی شما لحاظ شود.

حساسیت :

در صورت وجود سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی و غیر دارویی به دندانپزشک اطلاع دهید.بسیاری افراد هستند که به ماده ی بی حسی دندانپزشکی حساسیت دارند و یا به نوع خاصی از دستکش دندانپزشک. همه ی این موارد باید در پرونده ذکر شود تا شاهد مشکلاتی مانند واکنش های حساسیتی در مراجعین عزیز نباشیم.

برچسب‌ها:

نظرات و سوالات شما پس از تایید و پاسخ توسط متخصصین انتشار خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *