مسواک و هر آنچه باید درموردش بدانید.

مسواک و انواع آن

مسواک اولین و جزو اساسی ترین وسایلی است که هرکس باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم همه ی نکات لازم برای انتخاب یک مسواک خوب را به شما آموزش دهیم.

چه مسواکی مناسب است؟

در ساده ترین حالت می توان گفت که یک مسواک با برس نرم برای برداشت پلاک غذایی از رویدندان ها کفایت می کند .انواع زبر ترمسواک که با نام های medium و hard  در بازار عرضه می شوند اصلا برای استفاده مناسب نیستند و به شدت برای دندان ها و خصوصا لثه ها آسیب رسان هستند.

مسواک دستی بهتر است یا برقی؟

در صورتی که از تکنیک درست مسواک زدن  که در مقالات قبلی آموزش دادیم استفاده کنید این دو نوع هیچ تفاوتی با هم ندارند. نوع برقی آن برای افرادی که محدودیت حرکتی دارند مانند معلولین پیشنهاد می شود استفاده شود اما استفاده ی آن در افراد عادی نیز هیچ مشکلی ندارد.

زمان مناسب برای تعویض مسواک چه زمانی است ؟

به طور کلی هر زمان که دیدید برس های مسواک شما از حالت عمودی درآمده و کج شده حتما باید آن را عوض کنید.

دندانپزشکان به طور میانگین می گویند بهتر است این تعویض هر 3 ماه یکبار انجام شود وگرنه دیگرمسواک به طور مناسب برداشت پلاک از روی دندان را انجام نمی دهد و حتی می تواند خودش منبع تجمع باکتری و آلودگی ها شود.

آیا باید برای ایمپلنت و لمینیت و درمان های زیبایی مسواک متفاوتی استفاده کرد؟

در دندان های درمان شده هم همان مسواک نرم یا  soft باید استفاده شود تا خط و خشی روی کامپوزیت ها نیفتد. البته که میتوان از waterpik برای نظافت بهتر دندان های درمان شده و ایمپلنت ها استفاده کرد .این مسواکها به کمک امواج اولتراسونیک و فشار آب به طور موثر تری به نواحی بین دندانی نفوذ کرده و این نقاط را تمیز می کنند.

توجه داشته باشید که استفاده ازمسواک های سخت می تواند منجر به تحلیل لثه ی اطراف لمینیت و ایمپلنت شما و ایجاد مشکلات زیبایی و بهداشتی به دنبال آن شود و استفاده از آنها اکیدا ممنوع است.

آیا برای نظافت خودمسواک باید کار خاصی کرد؟

بعد از هر بارمسواک زدن با شست وشوی آن زیر آب گرم مطمئن شوید که ذرات غذایی در لابه لای مسواک باقی نمانده اند.قرار دهی مسواک مرطوب درون درپوش باعث تجمع باکتری ها می شود و بهتر است اصلا این کار را نکنید.

مسواک را پس از شستن در هوای آزاد درون جامسواکی قرارداده و اجازه دهید خشک شود.

همچنین بهتر است که محل قرار گیری هرمسواک با فاصله ازمسواک افراد دیگر و با فاصله ازتوالت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات