لمینیت دیجیتال چیست؟

لمینیت دیجیتال درمان چدید و به روزی است که بسیار از لمینیت های عادی بهتر است.

شاید اخیرا در فضای مجازی راجع به واژه ی لمینیت دیجیتال شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که فرق این لمینیت با لمینیت های عادی چیست؟ دراین مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که لمینیت دیجیتال چیست و چه مزیت هایی دارد.

معرفی:

لمینیت دیجیتال تکنیکی است که امروزه تنها در مطب ها و دندانپزشکی های مجهز انجام می شود. در این متود همه ی پروسه های ساخت لمینیت توسط دستگاه های هوشمند و دیجیتال انجام می شود.در ادامه به مرور پروسه ی درمان لمینیت دیجیتال در کلینیک دیجیتال دکتر مهری قاسمی می پردازیم.

در کلینیک ما هنگام شروع پروسه ی انجام لمینیت بعد از اینکه سطح بیرونی دندان های بیمار تراش خیلی کمی داده شداولین کاری که انجام می شود این است که به جای اینکه قالب گیری انجام شود به کمک اسکنر دیجیتال از داخل دهان بیمار یک اسکن سه بعدی تهیه می شود. تا ک تصویر سه بعدی دقیق از نمای فک و دندان های بیمار داخل کامپیوتر وجود داشته باشد.

در مرحله ی بعد تصویر سه بعدی دندان ها وارد کامپیوتر می شود و به کمک نرم افزار های مخصوص فرم ایده آل به لمینیت ها داده می شود.به این ترتیب در  دقیق ترین حالت ممکن دندان های بیمار از همه ی جهت ها و زوایا بررسی می شوند و درنتیجه دقیق ترین شکل ممکن به لمینیت ها داده می شود.امری که در لمینیت های عادی ممکن نیست و قطعا به هیچ وجه دقت لمینیت دیجیتال را ندارند.

در مرحله ی بعد بلوک های سرامیکی مخصوص ساخت لمینیت داخل دستگاه هوشمند تراش قرار می گیرند و طراحی های کامپیوتری انجام شده برای ساخت لمینیت ها به دستگاه تراش منتقل می شود تا بلوک های  CAD-CAM را همانطور که ما طراحی کرده بودیم بتراشد.

بعد از اینکه تراش لمینیت ها در دستگاه تمام شد لمینیت ها از دستگاه بیرون آورده می شود و داخل دهان بیمار امتحان می شود تا ایرادات احتمالی آن رفع شود و از نظر اینکه آیا مورد قبول بیمار هست چک شود. اگر همه چیز درست بود لمینیت ها از دهان بیمار بیرون آورده می شوند داخل دستگاه سینترینگ یا کوره قرار می گیرند تا آماده ی تحویل شوند. و در نهایت به دندان های بیمار چسبانده می شوند. کل این پروسه بسیار کم طول می کشد و برخلاف لمینیت های عادی که به چندین روز زمان برای ساخته شدن و تحویل بیمار داده شدن نیاز دارند لمینیت های دیجیتال را می توان در طی یک روز کامل به بیمار محترم  تحویل داد.

مزایای لمینیت دیجیتال:

انجام اسکن از روی دندان ها به جای پروسه ی ناخوشایند قالبگیری: عمل قالبگیری برای بسیاری از بیماران ناخوشایند است و منجر به حالت تهوع آنها می شود در حالی که اسکن هیچذ گونه مشکل و ناراحتی ای برای بیمار ایجاد نمی کند.

روند درمان کاملا دیجیتال است لذا ساخت لمینیت بسیار دقیق انجام می شود و امکان فرم دهی قرینه و بسیار ایده آل لمینیت ها فراهم می شود.

در همه ی زمینه ها حضور دستگاه های دیجیتال سرعت کار را بالا می برد. دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست.دیجیتال بودن درمان باعث می شود که زمان انجام آن بسیار کاهش یابد و این مسئله به ویژه برای بیمارانی که کمبود وقت دارند بسیار مفید و دارای اهمیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات