لمینیت

لمینیت‌ها ورقه‌هایی نازک از جنس کامپوزیت یا سرامیک هستند که بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و رنگ آن مطابق با رنگ دندان‌های طبیعی است. لمینیت برای رفع ایراد و نقایص جزئی دندان مانند شکستگی، فواصل میان دندان‌ها، تغییر رنگ و یا ارتفاع دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورقه‌های نازک به سطح جلویی دندان‌ها می‌چسبند و رنگ، شکل، اندازه و ارتفاع دندان‌ها را تغییر می‌دهند.

 به طور کل ما 2 نوع لمینیت دندان داریم که به آن‌ها لمینیت سرامیکی و کامپوزیتی گفته می‌شود. لمینیت‌های سرامیکی همانطور که از اسم آن‌ها پیداست از جنس سرامیک هستند و نسبت به لمینیت‌های کامپوزیتی ظاهری زیباتر و مقاومت بیشتری دارند.

حال سوال پیش می‌آید که آیا لمینیت‌ها باعث آسیب به دندان‌های اصلی خواهند شد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، اگر دندانپزشک در زمینه لمینیت اطلاعات و تجربه کافی داشته باشد دندان‌ها آسیبی نخواهند دید. قبل از نصب لمینیت دندانپزشک دندان‌های شما را بطور دقیق معاینه کرده تا از مناسب بودن دندان‌های شما برای انجام لمینیت اطمینان حاصل پیدا کند.

تشخیص لمینیت از دندان طبیعی غیر ممکن است زیرا لمینیت‌ها برای هر فرد بطور مجزا ساخته می‌شوند و رنگ آن مطابق با رنگ‌ دندان‌های طبیعی است. لمینیت‌ها می‌تواند دندان‌هایی که بسیار تیره شده و در مقابل روش‌های دیگر مقاومت کرده‎‌اند را تا حدود زیادی سفید کند. برای تهیه لمینیت‌ها ابتدا دندان‌ها باید قالب‌گیری شوند و پس از تراش دندان و تهیه قالب، لمینیت ساخته و آماده نصب شود.

در مطب دندانپزشکی دیجیتال دکتر مهری قاسمی با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال و تکنولوژی CAD/CAM، از دندان‌ها و وضعیت قرارگیری آن‌ها در کنار هم اسکن تهیه شده که پس از شبیه سازی در کامپیوتر، لمینیت‌ها به وسیله کامپیوتر و دندانپزشک طراحی می‌شود. پس از اتمام این مراحل لمینیت‌ها آماده نصب بر روی دندان‌ها می‌گردند. تمامی این مراحل در زمانی بسیار کوتاه و نهایتا یک جلسه انجام خواهد شد. همچنین باید بگوییم لمینیت‌های دیجیتال نسبت به روش سنتی از دوام و دقت بالاتری برخوردار هستند.