عفونت دندان در بارداری برای جنین ضرر دارد؟

عوارض عفونت دندان در حاملگی

عفونت دندان در بارداری برای جنین ضرر دارد؟ باید گفت عفونت در این دوران می تواند به دلایل مختلفی در خانم ها بروز پیدا کند که می تواند سلامت جنین را در شکم مادر به خطر بیندازد.

عفونت دندان در دوران بارداری

از به یادماندنی ترین لحظات زندگی هر خانومی دوران بارداری آن به حساب می آید. در این دوران اغلب خانم ها سعی می کنند تا با رعایت رژیم غذایی و نکات ایمنی سلامت فرزندشان را به خطر می اندازند. اما گاهی در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی که دارند با مشکلاتی دیگر روبرو می شوند. از جمله آنها می توان به عفونت دندان اشاره کرد.

عفونت می توان در نقاطی  مختلفی از بدن بروز پیدا کند که می تواند عواقبی را برای جنین به همراه داشته باشد. از جمله آنها عفونت دندان در بارداری است که می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد. به همین خاطر باید به سرعت این مشکل درمان شود. دقت داشته باشید که بعد از بروز علائم عفونت، حتما به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنید.

عفونت دندان در بارداری
همه چیز در مورد عفونت دندان در بارداری

سیکل تغییرات هورمونی در دوران آبستنی

از مهمترین دلایلی که منجر به عفونت دندان در بارداری می شود؛ تغییرات مقدار هورمون ها در این دوران است. از طرفی دیگر انتخاب داروی مناسب برای تسکین درد دندان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به این خاطر که عوارض برخی از این دارو می تواند در جنین مشکل ایجاد کند.

سیکل تغییرات هورمونی که در این دوران رخ می دهد می تواند منجر به کاهش بزاق دهان شود. در نتیجه کمبود ترشح بزاق از غدد بزاقی و کمبود آنزیم های لیزوزوم تخریب کننده دیواره باکتری، باکتری هایی در دهان رشد می کنند که منجر به عفونت دندان می شوند. عامل اصلی در ایجاد عفونت در دندان پلاک های دندان می باشند که تحت تاثیر این باکتری ها دچار آسیب می شوند.

خطرات ناشی از عفونت دندان مادر بر جنین

دقت داشته باشید که اگر عفونت دندان در بارداری به سرعت درمان نشود؛ عواقب زیادی را برای جنین به همراه خواهد داشت. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • زایمان زودرس کودک
 • کاهش وزن کودک در زمان تولد
 • مرگ یا سقط جنین در شرایط جدی تر
 • شکل گیری آبسه در نقاط مختلف دهان
 • ویار کردن مداوم مادر در دوران بارداری
 • بروز مشکلات وراثتی در دندان های جنین

افزون بر مواردی که در بالاتر به آنها اشاره شد؛ این عوارض خود می توانند زمینه برای بروز بسیاری دیگر از مشکلات را برای کودک به وجود بیاورند. در صورتی که جنین در این دوران به درستی وزن نگیرد و با وزن کم متولد شود. در آینده می تواند مشکلات حرکتی و اختلال در بینایی نیز ایجاد کند.

نکته دیگر اینکه اگر جنین زودتر از زمان مشخص شده متولد شود؛ به دلیل شکل گیری نادرست دستگاه های بدن و کامل نشدن مراحل رشد اندام ها داخلی بدن جنین می تواند مشکلاتی گوارشی، بینایی، شنوایی، شیر خودرن و ریوی و… ایجاد کند.

خطرات ناشی از عفونت دندان
خطرات عفونت دندان بر جنین

اثرات کشیدن دندان در دوران بارداری

یکی از سوالاتی که برای برخی از مادران در دوران بارداری به وجود می آید؟  این است که ایا دندان کشیدن روی سلامت جنین نیز می تواند اثر بگذارد یا خیر؟ طی مطالعاتی که در سال 2015 انجام شد؛ مشخص شد داروهایی که برای بیهوشی فرد در زمان کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرند؛ اثرات آسیب رسانی ندارند. البته توصیه می کنیم حتما به دندان پزشک اطلاع بدهید که  در دوران بارداری به سر می برید.

علائم و نشانه های عفونت دندان

عفونت دندان با علائمی همراه است؛ که شما با آگاهی از آن ها می توانید در زمان بروز آن به سرعت پزشک معالجه خود، مراجعه کنید و مشکل دندان هایتان پیش از آنکه جدی تر شود درمان کنید. برخی از علائم بروز عفونت دندان در بارداری عبارتند از:

 • استفراغ کردن
 • ملتهب شدن لثه و دندان ها
 • احساس درد در ریشه دندان
 • تمایل به مصرف غذا های شیرینی
 • قی کردن دهان پس از مسواک زدن
 • به وجود آمدن بود بد دهان مشابه بوی تخم مرغ

درمان عفونت و التهاب دندان در دوران حاملگی

اولین اقدامی که می توان برای جلوگیری از بروز عفونت دندان در مادران باردار کرد؛ این است که در این دوران مادران به صورت مکرر و مرتب چکاب انجام دهند. تا تمامی مشکلات دندان در سریعترین زمان ممکن شناسایی شوند و تحت درمان قرار بگیرند.

در صورتی که عفونت رخ داد حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید و در این زمینه از آنها راهنمایی بگیرید. برخی از رایج ترین دارو های آنتی بیوتیک که برای درمان عفونت دندان در بارداری تجویز می شود؛ عبارتند از پنی سیلین، سفالوسپورین و آموکسی سیلین است. دقت داشته باشید که مصرف هر گونه آنتی بیوتیک باید تحت کنترل یک پزشک متخصص انجام شود.

روش دیگری که می توان از بروز این مشکل پیشگیری کرد؛ مصرف ویتامین D و غذا های کلسیم دار است که به سلامت و مقاومت دندان کمک می کنند نیز در پیشگیری از عفونت موثر اند. نکته دیگر رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان در جلوگیری از بروز مشکلات دندانی می باشد.

درمان دندان در بارداری
درمان عفونت دندان در دوران حاملگی
سخن پایانی

یکی از مشکلات نگران کننده ای در دوران بارداری برای خانم ها به جود می آید؛ عفونت دندان در بارداری است. اما می توان با چکاپ منظم و رعایت اصول بهداشتی در این دوران می توان از بروز آن پیشگیری کرد. از طرفی دیگر در صورتی که این مشکل برای شما رخ داد؛ شما می توانید با مراجعه به یک متخصص دندانپزشک در این خصوص مشکل را بدون آسیب دیدن کودکان حل کنید.

سوالات متداول درباره عفونت دندان در بارداری

 1. آیا عفونت دندان در بارداری بر سلامت جنین در شکم مادر تاثیر می گذارد؟
  بله؛ عفونت در هر نقطه از بدن مادر می تواند مشکلاتی چون زایمان زودرس، کاهش وزن کودک متولد شده، مشکلات بینایی و… را برای کودک به وجود آورد.
 2. آیا می توان عفونت دندان را در خانه درمان کرد؟
  بله؛ اما مراجعه به پزشک اولویت دارد. برای درمان خانگی از کمپرسور های آب گرم، جویدن شبدر، سیر و برگ چغندر برای کاهش در استفاده می شود.
 3. آیا می توان در دوران بارداری آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مصرف کرد؟
  بله؛ البته دقت داشته باشید که مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی حتما باید تحت نظر پزشک متخصص با مقادیر مشخص برای شما تجویز شود.
 4. برای درمان عفونت دندان در بارداری از چه روشی استفاده می شود؟
  اغلب پزشکان برای درمان عفونت به سراغ تجویز داروهای آنتی بیوتیک و مصرف کلسیم می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات