دکتر مهری قاسمی

بهترین کلینیک دندانپزشکی دیجیتال تهران

ثبت درخواست مشاوره رایگان

ثبت درخواست مشاوره رایگان

شایعات رایج درمورد درمان ریشه( عصب کشی )

عصب کشی مجدد یا ری اندو چیست

عصب کشی درمانی است که امروزه نسبت به گذشته پیشرفت های فراوانی در آن حاصل شده .شایعات فراوانی در مورد این‌ درمان وجود دارد که هیچ یک صحت ندارند . در این مقاله قصد داریم به شفاف سازی برخی از این شایعات بپردازیم.

۱-عصب کشی درد دارد!

عصب کشی نه تنها باعث درد نمی شود بلکه درد را نیز برطرف می کند . با انجام‌بی حسی به روش درست شما هیچ گونه دردی را در مسیر درمان احساس نخواهید‌کرد. البته موارد استثنایی هم‌وجود دارد مانند زمانی که عفونت دندان خیلی شدید است و ‌به بافت های اطراف دندان نیز سرایت کرده است. در این شرایط ممکن است اثر داروی بی حسی ضعیف تر از حالت عادی باشد.اما به طور کلی با انجام درمان ریشه ، پالپ عفونیِ دندان که علت درد شماست کاملا حذف می شود و درد دندان بهبود می یابد.

البته ممکن است بیمار بعد از درمان هیچ گونه دردی هم نداشته باشد، همه ی این ها وابسته به میزان پیچیدگی درمان و مقدار عفونی بودن ِ دندان قبل از جلسه ی عصب کشی است.

حتی در بعی موارد‌ِ بسیار عفونی احتمال آبسه ی دندان بعد از جلسه ی عصب کشی وجود دارد کع در این حالت باید با مصرف آنتی بیوتیک به همراه مسکن میزان عفونت اطراف ریشه ی دندان را کاهش داد

۲-بلافاصله بعد از انجام عصب کشی درد از بین می رود!

در این مورد باید عرض کنیم که خیر همیشه اینطور نیست. درد بیمار بعد از عصب کشی تا حد زیادی کاهش می یابد اما اصلا اینطور نیست که درد به طور کامل حذف شود و ممکن است نیاز به مصرف مسکن بعد از درمان ریشه باشد. درد متوسط در حین جویدن نیز ممکن است تا چند هفته ادامه یابد . این درد ناشی از ورود محتویات آلوده ی داخل دندان به فضای اطراف دندان ذر حین عصب کشی است، اما این درد به مرور زمان کاملا رفع می شود.

۳-بهترین کار به جای عصب کشی کشیدن دندان است!

در ابتدا باید گفت که خود دندان انسان هیچ جایگزینی به همان کیفیت ندارد و تا مادامی که ممکن است باید برای نگهداری دندان تلاش کرد چراکه هیچ چیز نمی تواند جایگیزین دندان طبیعی خود شما باشد.

از نظر اقتصادی هم که بررسی کنیم باید توجه کرد که درمان ریشه و سپس ترمیم آن دندان بسیار مقرون به صرفه تر از این است که آن دندان کشیده شود و در جایش ایمپلنت یا بریج قرار گیرد .

پس هرگز تا مادامی که دندان قابل نگهداری است  به گزینه ی کشیدن فکر نکنید.

برچسب‌ها:

نظرات و سوالات شما پس از تایید و پاسخ توسط متخصصین انتشار خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *