روکش زیرکونیا چه مزایایی دارد؟

مقدمه:

قبل از صحبت درمورد مزایای روکش های تمام سرامیک از جنس زیرکونیا به معرفی کلی روکش ها می پردازیم. در گذشته روکش های فلزپرسلن( PFM ) بسیار پر استفاده بودند و اولین انتخاب برای افرادی که نیاز به روکش داشتند˛ بودند.این روکش ها شامل یک لایه ی زیرین فلزی و یک لایه ی رویی سرامیکی بودند.

اولین نکته ای که برای یک روکش باید بررسی شود زیبایی و  استحکام آنها است.ساختار و جنس روکش باید به صورتی باشد که برای بافت های دهانی بیمار واکنش منفی ای ایجاد نکند. ویژگی های زیر باعث می شود تا روکش و بریج های ساخته شده با زیرکونیا در بسیاری از موارد به روکش های PFM ترجیح داده شوند و در دندانپزشکی امروزه بسیار پر استفاده تر از روکش های PFM باشند.

  • استحکام بالا:

روکش های با بیس زیرکونیا مقاومت بالایی به شکستن دارند. زیرکونیا علاوه بر روکش های تک واحدی برای ساخت بریج ها حتی تا چهارده واحد نیز مناسب است و  می تواند برای دندان های قدامی و خلفی بدون نگرانی از شکستن مورد استفاده قرار گیرد. زیرکونیا با سایر مواد شیمیایی در طی زمان واکنش نشان نمی دهد و دچار سایش نمی شود.این نشان از عمر بالای این جنس روکش دارد.

  • تطابق زیستی بالا و همخوانی با سیستم طبیعی بدن انسان:

ماده زیرکونیوم تطابق بسیار بالایی با بدن دارد و امروزه مصرف بسیار زیادی در ساخت روکش های دندانی و روکش های بر پایه ایمپلنت دارد.این ماده هیچ گونه اثر منفی حتی در طولانی مدت بر روی بدن نداشته و هیچ گزارشی در خصوص بروز ریسک غیرقابل کنترلی ارائه نشده است.

  • فناوری پیشرفته

سیستم CAD-CAM آخرین تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت روکش است و به علت دقت بالای دستگاه CAD-CAM در ساخت فریم ها و در نتیجه نشستن دقیق کار بر روی پایه، نتیجه و نمای کار بسیار طبیعی بوده و همچنین مسئله ی مهم دیگر این است که این نشست دقیق باعث می شود تا دندان پایه دچار پوسیدگی نشود و در نتیجه علاوه بر زیبایی، لثه سالم مانده و احتمال بوی بد دهان ناشی از نفوذ غذا در فضاهای بین دندانی و بین روکش و لثه از بین می رود.

  • زیبایی :

روکش های ساخته شده از جنس زیرکونیا زیباترین انتخاب در دندان پزشکی زیبایی هستند و به علت نداشتن فریم فلزی، قابلیت بالایی برای عبور دادن طبیعی نور از خود را دارند . این امر بر خلاف روکش های PFM موجب طبیعی تر شدن ظاهر دندان ها می شود.

  • رسانایی کم حرارتی

زیرکونیا یک نوع اکسید است .در نتیجه رسانای ضعیف حرارتی است و انتقال حرارت در آن به کندی رخ می دهد و حساسیت بر اثر مصرف غذای سرد و گرم در این نوع روکش ها بسیار کم تر است.این ویژگی در دندان هایی که زنده هستند و هنوز درمان ریشه نشده اند بسیار حائز اهمیت است.

  • چسبندگی باکتریایی کم:

براساس آخرین تحقیقات انجام شده روکش های زیرکونیا درحال حاضر کمترین چسبندگی باکتریایی را بین مواد مورد استفاده در ساخت روکش  دارند. مهم ترین برتری این روکش ها در لبه های لثه ای روکش مشخص میشود زیرا چسبندگی باکتریایی کم باعث می شود که از التهابات لثه ای جلوگیری شود و دیگر مشکلی مثل لثه خون چکان که در  روکش های PFM  با احتمال بیشتری رخ می دهد  را نداشته باشیم.

 

در پایان باید این مسئله را به اطلاع عزیزان برسانیم که در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر مهری قاسمی روکش های تمام سرامیک و از جنس زیرکونیا به کمک اسکن دیجیتال و سیستم  CAD-CAM ظرف یک جلسه با بالاترین کیفیت ممکن ساخته و آماده ی تحویل به بیمار محترم میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات