دکتر مهری قاسمی

بهترین کلینیک دندانپزشکی دیجیتال تهران

ثبت درخواست مشاوره رایگان

ثبت درخواست مشاوره رایگان

روتاری چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه روتاری به درمان ریشه ی دندان ها کمک شایانی کرده است.

درمان ریشه یا به اصطلاح عوام عصب کشی یکی از درمان های مهم دندانپزشکی است که درست انجام شدنش برای بازسازی صحیح تاج لازم و ضروری است.ازعواملی که منجر به درست و موفق انجام شدن درمان ریشه می شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهارت دندانپزشک
  • ابزارها و مواد درمان با کیفیت
  • همکاری بیمار در مصرف دارو های لازم

یکی از دستگاه هایی که در درمان ریشه به خصوص برای دندان هایی با ریشه های بسیار خمیده  و کلسیفیه ( تنگ و آهکی شده ) بسیار موثر است دستگاه روتاری است .

کاربرد روتاری:

ازدستگاه روتاری به جای درمان ریشه ی دستی و با شیوه سنتی استفاده می شود. فایل ( ابزار های فلزی مخصوص درمان ریشه ) های مخصوصی به این دستگاه متصل می شوند  و  وارد کانال دندان می شوند و به این ترتیب درمان ریشه انجام می شود.فایل های روتاری فایل هایی با انعطاف بسیار زیاد هستند و دارای ویژگی های به خصوصی هستند به طور مثال فرم خمیدگی کانال ریشه را کاملا به خود می گیرند و آن را حفظ می کنند .هم چنین از پک شدن دبری ها ( خورده ها ی دندانی ) در داخل کانال جلوگیری می کند و همه ی دبری ها را از کانال دندان بیرون می کشد.

فایل های مخصوص این دستگاه دارای قطعات پلاستیکی ای هستند که بعد از هر بار استفاده یک قسمت از آن را می توان جدا کرد تا برای استفاده ی دفعات بعد دندانپزشک آگاهی داشته باشد که چه میزان از عمر فایل باقی مانده است .در نتیجه امکان شکستن فایل در صورت استفاده ی ناآگاهانه از آن کاهش می یابد .

مزایای استفاده از روتاری:
  • به کمک این دستگاه درمان ریشه ساده تر و  با کیفیت بسیار بیشتری انجام می شود و آزردگی کمتری برای بیمار به همراه خواهد داشت.
  • سرعت درمان بسیار بالاتر می رود  و حدودا زمانی نصف زمان درمان ریشه ی دستی را می طلبد.
  • امکان خطای حین درمان بسیار کاهش می یابد و پاکسازی کانال های ریشه به طور کامل انجام می شود.
  •  درمان ریشه ی دندان هایی که درمان  آنها بسیار دشوار است مثلا ریشه های بسیار خمیده و یا دندان های افراد مسن که کانال های آنها کلسیفیه است به کمک دستگاه روتاری خیلی بهتر انجام می شود.در حالی که درمان ریشه ی همین دندان ها به کمک سیستم دستی بسیار سخت تر انجام می شود و هم برای دندانپزشک بسیار خسته کننده است و هم بیمار آزرده خواهد شد.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسمی درمان های ریشه یدندان به کمک فایل روتاری انجام می شود و در نتیجه مراجعین عزیز نیاز نیست که نگران هر گونه آزدگی حین درمان ریشه ی دندان شان باشند .

 

برچسب‌ها:

نظرات و سوالات شما پس از تایید و پاسخ توسط متخصصین انتشار خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *