درمان بی دندانی کامل فک ها چیست؟

یکی از درمان های بی دندانی اوردنچر است.

برخی مراجعین فکر می کنند با از دست دادن تمام دندان هایشان تنها درمان ممکن و مقرون به صرفه برای آنها دندان مصنوعی است.

در حالی که با پیشرفت علم دندانپزشکی و دیجیتال شدن این رشته  راه حل های ممکن افزایش یافته است .

  آیا بی دندانی هنوز هم اتفاق رایجی در بین مردم است؟

نگه داشتن دندانها از طرق مختلف مانند درمان ریشه و روکش کردن آنها باعث شده تا عمر دندانها بیشتر شود و از کمترین میزان بافت سالم دندان هم برای نگهداری آن استفاده شود. در حالی که در گذشته وقتی پوسیدگی دندان از حدی بیشتر می شد دندان کشیده می شد و فرد دندانهایش را خیلی زودتر از دست می داد. همین از دست دادن زودتر از موعد دندانها باعث میشود تا داخل استخوان فک ریشه ی دندانی نباشد و  در نتیجه استخوان فک هم به مرور زمان تحلیل برود و نمای سالخوردگی و پیری در صورت بیمار ایجاد شود.

 چه درمان هایی برای رفع مشکل از دست رفتن دندان ها وجود دارد؟

اولین و پیش پا افتاده ترین درمان دندانهای از دست رفته پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی است.در این روش در دو مرحله از فک فرد قالب گرفته می شود و سپس به وسیله ی ماده ای به نام آکریل  دندان مصنوعی برای او ساخته می شود. این دندان مصنوعی به هیچ پیچی متصل نیست و اتصالش به فک از طریق همان قالبگیری  و ساخته شدن شبیه جزییات فک است که باعث می شود به فک بچسبد.اما ایراد این روش این است که پس از مدتی که استخوان فک تحلیل رفت دیگر این دندان مصنوعی چسبندگی محکمش را به فک نخواهد داشت و لق خواهد شد. هم چنین در مواردی که مدت زمان بی دندانی بیمار خیلی زیاد بوده و فک خیلی تحلیل رفته دندان مصنوعی خیلی محکم به فک نمی چسبد و فرد رضایت کافی را نخواهد داشت.

راه حل دوم ایمپلنت کامل فک است.در این روش داخل استخوان فک جهت بازسازی دندانهایی که از دست رفته پیچ ایمپلنت کار گذاشته می شود و سپس روی آن روکش سرامیکی سوار می شود. یعنی حدود 10 ایمپلنت داخل هرفک گذاشته می شود و به این ترتیب هم ریشه و هم تاج دندانهای از دست رفته بازسازی می شود . مزیت این روش این است که با کار گذاشتن ایمپلنت از استخوان فک محافظت می شود و دیگر تحلیل نخواهد رفت.هم چنین در مواردی که تحلیل استخوان خیلی شدید است با انجام پیوند استخوان استخوان را باز سازی می کنیم تا آماده ی قرار دهی ایمپلنت شود. در حالی که اگر در این نوع فک ها بخواهیم دندان مصنوعی بگذاریم به علت تحلیل شدید استخوان فک  گیر کافی را نخواهد داشت و مقداری لق خواهد شد.مشکل این روش این است که نسبت به سایر روش ها پر هزینه تر است.

اوردنچر: راه حل سوم اور دنچر است . این درمان به این صورت است که 4 یا 6 ایمپلنت در فک قرار داده می شود و سپس روی آن قطعاتی فلزی قرار میگیرد که محل نشستن دندان مصنوعی (پروتز ) است. تفاوت این روش با روش های قبلی این است که تعداد کمتری ایمپلنت داخل فک قرار می گیرد و در نتیجه مقرون به صرفه تر است .در عین این که ایمپلنت های قرار داده شده داخل فک به حفظ استخوان فک کمک می کنند. اوردنچر نوعی پروتز متحرک است یعنی دندان مصنوعی قرار داده شده روی ایمپلنت ها قابل در آوردن است و متحرک محسوب می شود .اما گیری که دارد بسیار بهتر از دندان مصنوعی معمولی است و اتصال محکمی به فک خواهد داشت .

کدام روش برای درمان دندان از دست رفته ی شما انتخاب بهتری است؟

به طور کلی دندانپزشک  شما کسی است که تعیین می کند با توجه به شرایط دهان ودندان شما کدام یک از روش ها برای درمان شما بهتر است و در نهایت بعد از مشورت با شما یکی از سه روش مذکور را برای درمان شما انتخاب می کند.

می توان گفت که در صورتی که طول مدتی که شما بی دندان بوده اید خیلی زیاد بوده است  ممکن است روش اول یعنی دندان مصنوعی  گیر کافی را داخل دهان شما نداشته باشد و مجبور به انتخاب از بین دو گزینه ی باقی باشید.

بهترین روش از بین روش های گفته شده ایمپلنت کامل است که هم استخوان فک را به بهترین حالت ممکن حفظ می کند و هم نمای طبیعی ای خواهد داشت.اما نسبت به سایر روش ها هزینه بر تر است و لذا در صورتی که به دنبال راه حل اقتصادی تری هستید می توانید اور دنچر را انتخاب کنید که درمورد مزایا و معایبش پیش تر صحبت کردیم.

کمبود تعداد زیاد دندانها در فک را می توان از طریق پیگیری جهت ایمپلنت به مرور بهبود بخشید و لذا کمک کرد به قرار دهی ایمپلنت  ها در استخوان فکی محکم و آماده . تعداد کارهایی که میتوان با دندانهایی که در معرص کشیدن هستند کرد بیشتر است.

2 پاسخ

  1. اصلی ترین سوال مبلغ کاره.
    روش سوم برای هر دو فک کامل چقدر هزینه داره

    1. با سلام و وقت بخیر. اور دنچر با توجه به نوع ایمپلنت مورد استفاده و همچنین اتچمنت مورد استفاده روی آن قیمت های متفاوتی داره. برای راهنمایی بهتر در صورت امکان حضورا ویزیت بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات