معرفی خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

از مهمترین اقداماتی که موجب می شود تا درخشندگی و زیبایی کامپوزیت شما در طول زمان از بین نرود، انتخاب خمیر دندان مخصوص کامپوزیت است. خمیر دندانی که برای دندان های کامپوزیت شده استفاده می کنید باید ویژگی های متفاوتی با یک خمیر دندان معمولی داشته باشد. اما چه ویژگی؟

راهنمای خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

امروزه کامپوزیت های دندان با کیفیت های بالا تهیه می شوند. اگر چه مقاومت آن ها به نسبت سایر نمونه های قدیمی تر بالاتر رفته اما با این حال در صورت عدم مراقبت درست از آنها ظرف مدت کوتاهی درخشندگی خودشان را از دست می دهند. از مهمترین اقداماتی که در مراقبت از کامپوزیت انجام دهید مسواک زدن مرتب با خمیر دندان مخصوص کامپوزیت است.

استفاده از خمیر دندان هایی که خاصیت سایندگی دارند، توصیه نمی شوند. به این خاطر که ساینده های موجود در آن ها می تواند خراش روی سطح دندان ایجاد کند و خیلی زود رنگ کامپوزیت را ببرد. خمیر دندان هایی حاوی ترکیبات فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و ماندگاری کامپوزیت را افزایش می دهند.

نکته دیگر استفاده از خمیر دندان های که حاوی مقادیر فراوانی از سفید کننده و جوش شیرین است نیز می تواند موجب تغییر رنگ کامپوزیت شوند. حتما پس از کامپوزیت با مشورت گرفتن از دندان پزشک خود؛ خمیر دندانی را تهیه کنید که ماندگاری کامپوزیت شما را افزایش دهد.

خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت
خمیر دندان برای دندان کامپوزیت شده

خصوصیات خمیر دندان ویژه کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت که انتخاب می کند باید ویژگی های زیر را دارا باشد تا ضمن اینکه آسیبی به آن وارد نمی کند؛ باعث افزایش ماندگاری نیز می شوند.

 1. عدم وجود مواد ساینده: ترکیبات ساینده ای که در خمیر دندان های وجود دارد، پلاک و جرم موجود روی سطح دندان را از بین می برند. استفاده مکرر از این خمیر دندان به بافت مینای دندان صدمه وارد می کنند. همچنین این اثرات مخرب را می تواند روی کامپوزیت دندان نیز داشته باشد و موجب خراش افتادن دندان نیز شوند.
 2. عدم ترکیبات سفید کنندگی: ترکیباتی مثل پراکسید هیدروژن خاصیت سفید کنندگی دارند. این ترکیبات به مرور تاثیرات مخربی بر روی دندان می گذارند و موجب کاهش طول عمر کامپوزیت می شوند.
ویژگی خمیر دندان کامپوزیت
خصوصیات و ویژگی های خمیر دندان کامپوزیت

بهترین برند خمیر دندان برای کامپوزیت

به توصیه دندانپزشکان به مراجعان پیشنهاد می شود که بعد از کامپوزیت از خمیر دندان های ژلی بدون ترکیبات ساینده استفاده کنند. این نوع خمیر دندان  مواد خشن کمتری داشته و با ایجاد لطافت به روکش آسیبی وارد نمی کنند. یکی از عوارض موقت، نصب کامپوزیت حساس شدن دندان به دما، مصرف غذا و نوشیدنی سرد و گرم در چند روز آینده است. پزشکان توصیه می کنند که در این مد از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده شود.

از بهترین برند های تولید کننده این نوع خمیر دندان ها می توان به مریدنت، سنسوداین و کلگیت اشاره کرد. پیش از اقدام به خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت اطلاعات روی بسته بندی خمیر دندان را مطالعه کنید و اصالت برند و عدم وجود ترکیبات سفید کننده اطمینان حاصل فرمایید. برخی از برترین برندهای خمیر دندان عبارتند از:

 • اورال بی:محصولات اورال بی با کیفیت بالا و با بهترین طعم و بو ها در بازار به عرضه می رسند.
 • سنسوداین: خمیر دندان های این برند حاوی پتاسیم نیترات، استرانسیوم استات و کلرید است؛ که مناسب برای دندان های حساس می باشند. پتاسیم موجود در این خمیر دندان ها حاوی ترکیبات که موجب تسکین درد دندان شده و از فشار وارد شده بر اعصاب دندان می کاهد.
 • کلگیت: یکی از انواع برند های معتبر در بازار خمیر دندانهای کلگیت می باشد. محصولات این برند حاوی فلوراید بوده که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و در انواع طعم های در بازار به فروش می رسند.
 • مریدنت: خمیر دندان برند مریدنت با اثر پوسیدگی و کمک به کاهش التهاب دندان برای دندان های کامپوزیت مناسب می باشند.
 • کرست: خمیر دندان برند کرست قدرت پاک کنندگی بالایی داشته و از عفونت های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. این خمیر دندان کف زیادی نمی کند که البته از نقاط ضعف آن به حساب نمی آید و برای دندان های حساس مناسب می باشد.
برند خمیر دندان
معرفی برند خمیر دندان برای کامپوزیت

مسواک مناسب برای دندان های کامپوزیت

نوع مسواکی برای دندان های کامپوزیت شده انتخاب می کنید؛ نیز می تواند ماندگاری کامپوزیت شما را تحت تاثیر قرار بدهد. اگر موهای مسواک سفت باشند می تواند روی کامپوزیت خش بیندازد و حتی عوارضی هم برای لثه داشته باشد. بهترین مسواک مناسب کامپوزیت، مسواکی است که ضمن اینکه موی های نرمی دارند، موهای آن به گونه ای باشد که سخت ترین نقاط دندان را نیز تمیز کند.

شما می توانید برای دندان های کامپوزیت شده از مسواک های برقی هم استفاده کنید. مسواک برقی به طور ماثیری به از بین بردن میکروب ها موجود روی دهان کمک می کند. همچنین به تقویت لثه نیز کمک می کند.

مسواک برای دندان های کامپوزیت
مسواک مناسب برای دندان های کامپوزیت

سخن پایانی

کامپوزیت از جمله خدمات پرطرفدار دندان پزشکی است. برای داشتن یک کامپوزیت زیبا ضمن آنکه باید سراغ یک پزشک خبره و با تجربه بروید تا فرآیند را با بهترین کیفیت برای شما به به انجام برساند؛ باید از مسواک و خمیر دندان مخصوص کامپوزیت استفاده کنید تا ماندگاری و درخشندگی کامپوزیت را حفظ کنید. اما فراموش نکنید حتما پیش از اقدام به محصول حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول درباره خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

 1. بهترین خمیر دندان مناسب کامپوزیت چه ویژگی باید داشته باشد؟
  مناسب ترین خمیر دندان برای کامپوزیت خمیر دندانی است که حاوی ترکیبات ساینده، پراکسید هیدروژن و جوش شیرین نباشد.  خمیر دندان های ژله ای و ضد حساسیت مناسب کامپوزیت هستند.
 2. مزایای استفاده از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چیست؟
  اگر به درستی از دندان های کامپوزیت شده مراقبت کنید و از خمیر دندان و مسواک مناسب استفاده کنید، ماندگاری و درخشندگی کامپوزیت شما بیشتر می شود.
 3. خمیر دندان های ساینده حاوی چه ترکیباتی هستند؟
  خمیر دندان ساینده حاوی جوش شیرین، کربنات کلسیم، آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیوم، نمک های فسفات و سیلیکات است که می توانند روی سطح دندان ساییدگی ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات