مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت دندان چگونه است؟

بهتر است بدانید که ترمیم کامپوزیت دندان یکی از بهترین روش های بازگرداندن ساختار دندان است که امروزه از اهمیت بالایی برخوردار شده است؛ باید توجه داشته باشید که ترمیم کردن کامپوزیت دندان می‌تواند به افزایش عمر دندان های شما نیز کمک بسیار زیادی ند که در ادامه مطلب به بررسی مراحل ترمیم کامپوزیت دندان به طور کامل پرداخته ایم.

ترمیم کامپوزیت یک ماده پرکننده سفید رنگ دندان هستند که برای مطابقت با زیبایی طبیعی دندان های مجاور شما استفاده می شود. این ترمیم های با کیفیت بالا و بادوام جای پرکردگی های آمالگام (نقره ای) سبک قدیمی تر را گرفته اند. برخلاف پرکننده‌های نقره، ترمیم‌های کامپوزیت می‌توانند دندان‌ها را به ظاهر و عملکرد اصلی خود بازگردانند و در عین حال استحکام بالاتری را حفظ کنند.

مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

باید توجه داشته باشید که دو روش برای ترمیم کامپوزیت دندان وجود دارد؛ اولین روش برای ترمیم کامپوزیت استفاده از مواد سفید کننده دندان است و دومین مورد بکارگیری و جایگرین کردن لمینت دندان می‌باشد.

اولین قدم برای ترمیم کامپوزیت های آسیب دیده، تراشیدن مواد رویی کامپوزیت دندان و بررسی ترک ها و شکستگی های موجود بر روی کامپوزیت می‌باشد تا سطح دندان به خوبی تمیز شود، در مرحله بعدی از مواد مخصوص برای آماده سازی نرمیم دندان ها استفاده می‌شود و سپس کامپوزیت با چسب مخصوص به دندان های بیمار متصل می‌شود.

باید توجه داشته باشید که تریم کامپوزیت می‌تواند باعث ضخیم تر شدن دندان ها نیز شود زیرا ترمیم کامپوزیت دندان معمولا با لایه گذاری انجام می‌شود، بهتر اس توجه داشته باشید که برای ترمیم کامپوزیت دندان خود بهتر است به دندانپزشکی که خدمات کامپوزیت را به شما ارائه داده است مراجعه کنید تا با در نظر گرفتن تمامی نکات ترمیم دندان ها صورت بگیرد.

بعد از انجام این مراحا سطح دندان با مواد همرنگ به صورت لابه به لایه ترمیم و پوشانده می‌شود، باید توجه دشاته باشید که این مراحل با توجه به آسیب و مشکل بیمار متغییر است و می‌تواند ترمیم نیز به روش خاص و اصولی تر انجام شود.

مراحل ترمیم کامپوزیت دندان
ترمیم کامپوزیت دندان به صورت مرحله به مرحله

ترمیم کامپوزیت دندان های جلو

دندان های جلو همیشه به ظرافت بیشتری نسبت به دندان های عقب نیاز دارند، در این موارد دندانپزشک ها از مواد مرغوب و یک رنگ استفاده می‌کنند تا لبخند بیمار حالتی زیبا و جذاب داشته باشد؛ معمولا کامپوزیت های ونیر یکی از بهترین گزینه ها برای ترمیم شکستگی دندان جلویی با کامپوزیت می‌باشند.

از مزایا و فواید ترمیم کامپوزیت دندان جلو می‌توان به مواردی همچون افزایش زیابیی، از بین بردن شکاف های دندان، جلوگیری از پوسیدگی دندان، تقویت دندان و … اشاره کرد.

ترمیم کامپوزیت دندان جلو
اصلاح کامپوزین دندان های جلو

دلایل ترمیم کامپوزیت دندان چیست؟

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که علت اصلی ترمیم کامپوزیت دندان چه می‌باشد و یا توجه به مراحل ترمیم کردن کامپویت دندان الزامی است یا خیر؟ در ادامه چند مورد از دلایل ترمیم کردن کمپوزیت دندان را نام برده و آن‌ها را شرح داده ایم:

افتادن کامپوزیت دندان

بیماری های دندانی و لثه از دلایل اصلی افتادن کامپوزیت دندان می‌باشند که هین امر توجه داشته به دندان ها و چکاب لثه را به صورت دوره ای برای افراد الزامی کرده است؛ ضعیف شدن پیوند روکش ها و دندان می‌تواند عامل اصلی افتادن کامپوزیت شما باشد.

تغییر رنگ علت اصلی ترمیم کامپوزیت دندان

هنگامی که افراد به خوبی از کامپوزیت دندانی خود مراقبت نمیکنند، ممکن است به مرور زمان شاهد تغییر رنگ دنادن های خود باشند، در این صورت بهتر است برای برطرف کردن این مشکل به بهترین دکتر کامپوزیت تهران مراجعه کنید.

باید در نظر داشته باشید که جنس کامپوزیت استفاده شده نیز می‌تواند در تغییر رنگ دنادن های شما تاثیر بسزایی داشته باشند بنابراین در هنگام ترمیم دندان نیز به این نکته توجه داشته باشید.

دلایل ترمیم کامپوزیت دندان
علت ترمیم کردن کامپوزیت دندان

ترک خوردن کامپوزیت

یکی از دلایل اصلی ترمیم کامپوزیت دندان، آسیب و ترک خوردن کامپوزیت است؛ هنگامی که کامپوزیت دندان دچار شکستگی می‌شود می‌تواند در ظاهر دندان های شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد که در این موارد ترمیم کامپوزیت الزامی است.

باید توجه داشته باشید که این امر می‌تواند سلامت دندان ها را نیز به خطر بیاندازد، بنابر این در صورت بروز این مشکل بهتر است فورا به دندان پزشک خود مراجعه نمایید.

ترمیم کامپوزیت تک مرحله ای به چه صورت است؟

به عبارت ساده ترمیم کامپوزیت تک دندانی پیچیده ترین ترمیم در ناحیه قدامی است. رزین کامپوزیت زیبایی و طول عمر ثابتی را به ارمغان می آورد. شکل، سایه، و بافت سنگ های اصلی دندانپزشکی زیبایی هستند. هنگامی که شکل و بافت سطح از دندان طبیعی تقلید می کند، سایه آن اهمیت چندانی ندارد.

اگر دندان های شما از دست رفته و یا  تجزیه شده است، حتماً به ترمیم دندان نیاز دارید. نمونه‌هایی از ترمیم‌های دندان شامل پر کردن ، ایمپلنت ، روکش ، بریج و دندان مصنوعی است. اگر مشکلی با دندان های خود دارید، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

ترمیم کامپوزیت تاک مرحله ای
اصلاح کردن کامپوزیت به صورت تک مرحله ای

نحوه پیشگیری نیاز ترمیم کامپوزیت

به طور کلی با مراقبت از دندان های خود می‌تواند از نیاز به ترمیم کامپوزی دندان های خود پیشگیری نمایید؛ همانطور که در بالا دلایل نیاز به ترمیم ایمپلنت را شرح داده ایم در ادامه نیز عوامل جلوگیری از بروز این مشکلات را برای شما عزیزان نام برده ایم؛ پس در ادامه همراه ما باشد:

  • رعایت بهداشت دندان ها
  • بهداشت دهان بعد از خوردن غذا و نوشیدنی های رنگ دار
  • چکاب دوره ای دندان
  • منع مصرف دخانیات
  • جلوگیری از عوامل که باعث ساییدگی دندان ها می‌شود.
  • انتخاب دندان پزشک مناسب

عوارض ترمیم نکردن کامپوزیت

باید توجه داشته باشید که ترمیم نکردن کامپوزیت دندان آسیب دیده می‌تواند در سلامت دندان های شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد به طوری که ممکن است به مرور زمان عوارض آن را به راحتی مشاهده نمایید.

هنگامی که کامپوزیت های آسیب دیده ترمیم نشوند، پوسیدگی های دندان به مرور زمان افزایش می‌یابند و به ریشه دندان های شما آسیب وارد می‌کنند که همین امر می‌تواند موجب مشکلات دیگیری نیز شود.

بهتر است در صورت برخورد با هرگونه مشکلی در کامپوزیت دندانی خود، در اسرع وقت به یک دندان پزشک مجرب مراجعه نمایید.

عوارض ترمیم نکردن کامپوزیت
معایب ترم نکردن کامپوزیت

هزینه ترمیم کامپوزیت دندان چقدر است؟

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که هزینه کامپوزیت دندان چقدر می‌باشد؟ به طور کلی هزینه ترمیم کامپوزیت دنادن نیز با توجه به قیمت هر واحد کامپوزیت در نظر گرفته می‌شود که برای اطلاع از این قیمت معمولا باید معاینه توسط دندانپزشک صورت بگیرد.

هزینه کل پر کردن کامپوزیت شما بستگی به این دارد که در ناحیه قدامی یا خلفی دهان و همچنین به اندازه پرکننده باشد. به عنوان مثال، پر کردن کامپوزیت که اکثر دندان های جلویی را می پوشاند، بیشتر از یک پرکردگی کوچک فقط روی سطح بایت دندان شما خواهد بود.

اگر قصد دارید از قسمت دقیق ترمیم ایمپلنت دندان مطلع شوید بهتر است با بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

مشکلات رایج ترمیم کامپوزیت چیست؟
مشکلات عمده مرتبط با خرابی کامپوزیت ها عبارتند از انقباض پلیمریزاسیون و تنش انقباضی مربوط به انقباض پلیمریزاسیون، جذب آب، حلالیت، تغییر رنگ ترمیم (لکه شدن)، شستشوی مواد از ترمیم، شکست های حاشیه ای، پوسیدگی ثانویه و شکستگی ترمیم می‌باشد.

مزایای ترمیم کامپوزیت دندان چه می‌باشد؟
از مزایا و فواید ترمیم کردن کامپوزیت دندان ها می‌توان به داشتن لبخند زیبا و جذاب، یک دست شدن رنگ دندان ها، درمان سریع و بدون درد و همچنین هزینه مناسب آن اشاره کرد.

عوارض ترمیم کامپوزیت دندان چه می‌باشد؟
از عوارض کامپوزین دندان می‌توان به افزایش احتمال شکست دندان ها، کاهش استحکام دندان و رنگ پذیری دندان اشاره کرد که در صورت مراجعه به یک فرد متخصص می‌توانید به راحتی به کاهش احتمال به وجود آمدن این موارد کمک نمایید.

چه زمانی برای ترمیم کامپوزیت دندان مناسب است؟
به طور کلی در صورت مشاهده هر گونه مشکل مانند تغییر رنگ، شکستگی، از دست دندان ظاهر زیبا، ساییدگی و … باید به دکتر کامپوزیت برای ترمیم مراجعه نمایید؛ توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن چکاب ماهیانه دندان های خود می‌توانید به کاهش احتمال آسیب دیدگی دندان ها کمک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات