تاج دندان هایم کوتاه است.درمان این مشکل چیست؟

کوتاهی تاج دندان

یکی از شایع ترین نارضایتی مراجعین از دندان خود این است که از ارتفاع تاج دندان های خود راضی نیستند و می خواهند دندان های بلند تری داشته باشند تا لبخندی زیبا تر داشته باشند.در این مقاله قصد داریم که به توضیح علت و درمان مشکل کوتاه بودن تاج دندان بپردازیم.

از دلایل کوتاهی و ارتفاع کم تاج دندان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کوتاهی و کوچکی ابعاد دندان به صورت مادرزادی و ژنتیکی
  • کوتاهی دندان ها به علت ساییدگی آنها و عادت هایی مثل دندان قروچه ( براکسیسم ) که معمولا در دراز مدت منجر به سایش مینای دندان ها و کوتاه شدن آنها می شود.این نوع از کوتاهی تاج همراه با  ترک روی بعضی از دندان ها است و معمولا در سنین بالاتر اتفاق می افتد.
  • کوتاهی دندان ها به علت اتریشن و یا ساییده شدن دندان ها در اثر گذر عمر و کهولت سن.
  • کوتاهی دندان ها به علت شکستگی و لب پر شدن آنها در گذشته

این کوتاه بودن دندان ها در برخی افراد تبدیل به مسئله ای می شود که برای آنها آزار دهنده است.

از درمان هایی که می توان برای درمان این مشکل و اصلاح ارتفاع دندان ها انجام داد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیفت لثه:

در برخی افراد کوتاهی دندان ها ناشی از کوتاهی تاج آنها نیست بلکه ناشی از رویش بیش از حد لثه روی دندان است.در حقیقت بخشی از تاج دندان در پشت لثه مخفی شده است.در این صورت با لیفت لثه می توان این لثه ی اضافی را حذف کرد و تاج دندان را با اندازه ای مناسب از زیر لثه بیرون آورد.با روش های مختلفی این کار انجام می شود مانند جراحی و دستگاه پیزو و لیزر.در کلینیک دکتر قاسمی لیفت لثه به وسیله ی لیزر انجام می شود که از مزایای آن این است که هیچ نیازی به بخیه زدن ندارد و فاقد خونریزی است .

کامپوزیت ونیر:

در این روش سطح بیرونی دندان ها را با ماده ی کامپوزیت فرم می دهیم .از مزایای این روش این است که علاوه بر تغییر ابعاد دندان و بلند کردن آن می توان رنگ دندان را هم تغییر دادو روشن تر کرد. اما احتیاطی که در صورت انجام این درمان باید درنظر گرفت این است که به علت افزایش ارتفاع دندان ها با کامپوزیت باید توجه کرد که از گاز زدن غذاهای سفت و سخت پرهیز کرد تا کامپوزیت لب پر نشود.

لمینیت:

یکی از بهترین درمان ها برای تغییر رنگ دندان  لمینیت است. به کمک لمینیت سرامیکی سطح بیرونی دندان اندکی تراش داده می شود و و لمینیتی با ارتفاع و رنگ مورد قبول بیمار ساخته می شود و از این طریق هم کوتاه بودن دندان ها اصلاح می شود هم رنگ آنها می تواند به ایده آل بیمار نزدیک تر شود. از مزایای لمینیت می توان به این اشاره کرد که احتمال لب پر شدن آن وجود ندارد.

روکش:

در صورتی که دندان علاوه بر کوتاه بودن دچار پوسیدگی هم باشد و نسج سالم کمی از آن باقی مانده باشد با استفاده از روکش می توانیم هم دندان را بلند تر کنیم و هم نسج دندان را تقویت کنیم. پس تنها در مواردی که دندان زیاد تخریب شده باشد از این روش استفاده می کنیم.

در نهایت دندان پزشک شما ممکن است بسته به اینکه دلیل کوتاهی دندان شما کدام یک از غلت های بالا است یکی از درمان های ذکر شده را برای اصلاح کوتاه بودن دندان شما انتخاب کند.

تمامی درمان های ذکر شده در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر مهری قاسمی ارائه می شوند و مراجعین عزیز می توانند اصلاح ارتفاع  دندان های خود و ساختن لبخندی زیباتر را به ما بسپارند.

2 پاسخ

  1. افزایش طول تاج با کامپوزیت ونیر مقدار مشخصی داره یا به دلخواه بیمار هست ؟

    1. سلام دوست عزیز
      معمولا طول تاج دندان با توجه به استاندارد لازم برای هر بیمار در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات