بلیچینگ چیست؟

از سفید کردن دندان چه می‌دانید؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان اخیرا تبدیل به یکی از پر متقاضی‌ترین خدمات دندانپزشکی شده است. تحقیقات اخیر در ارتباط با سفید کردن دندان‌ها نشان داده که این درمان˛ کاری اثر بخش و بی‌خطر است.

امروزه انتخاب‌های زیادی برای بیماران متقاضی سفید کردن دندان در دسترس قرار دارد. مانند محصولاتی که در منزل استفاده می‌شوند من جمله: خمیر دندان‌ها، ژل‌ها و محصولاتی که در مطب مورد استفاده قرار می‌گیرند .

در ادامه به معرفی انواع راه‌های سفید کردن دندان‌ها می‌پردازیم.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

سفید کردن دندان در مطب به دو صورت انجام می‌شود: با استفاده از لیزر و بدون استفاده از لیزر

استفاده از لیزر و اشعه  UVباعث فعال شدن مواد سفید کننده و سریع‌تر عمل کردن آن می‌شود.در این نوع بلیچینگ با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت می‌شود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود، بعضی با نور و بعضی با گرما.

بعد از 30- 60 دقیقه بلیچینگ نتیجه درمان مشخص می‌شود.در صورت تکرار درمان  نتیجه کار واضح‌تر و بیشتر مشخص خواهد شد.

این نوع بلیچینگ قوی ترین نوع آن است و در بین تمامی راه های بلیچینگ بیشترین تاثیر را روی تغییر رنگ دندان ها دارد و پیشنهاد ما برای  اینکه بیشترین نتیجه را از سفید کردن دندان ها بگیرید ترکیبی از این روش  به اضافه ی استفاده از روش بلیچینگ‌ در خانه ( home bleach ) است.

سفید کردن دندان ها در منزل

خمیر دندان های سفید کننده:

این خمیر دندان ها نسبت به خمیر دندان‌های عادی مقدار بیشتری مواد ساینده دارند تا رنگدانه‌های سخت‌تر را از دندان بردارند. آنها شامل ماده بلیچ (سدیم هیپوکلریت) نیستند ولی برخی از آنها حاوی غلظت‌های پایینی از هیدروژن پراکسید هستند و معمولا دندان‌ها را یک الی دو درجه روشن‌تر می‌کنند.

استفاده ی مداوم از این خمیر دندان ها منجر به سایش مینای دندان و آسیب به آن می شود. لذا به طور کلی این روش را به عنوان راه انتخابی برای سفید کردن دندان به‌ شما عزیزان پیشنهاد نمی کنیم.

ژل‌های سفید کننده:

این ژل‌ها برروی نوارهایی که روی سطح بیرونی دندان قرار می گیرند˛ ریخته می‌شوند.این ژل‌ها 14 روز ˛ روزی یک الی دوبار به مدت 30 دقیقه روی دندان ریخته می‌شوند. در این روش هم دندان‌ها بعد از پایان پروسه ˛ 1 الی 2 درجه روشن می‌شوند.

دهان‌شویه‌های سفید کننده:

این دهان‌شویه‌ها حاوی هیدروژن پراکسید هستند و طبق دستور سازنده روزی دوبار به مدت 60 ثانیه  در دهان گردانده می‌شوند. حدود 3 ماه روند درمان طول می‌کشد. و بعد از آن 1 الی 2 درجه رنگ دندان روشن می‌شود.در بازار ایران به طور رایج این دهانشویه ها یافت نمی شود.

 تری(قالب) های سفید کننده دندان :

این نوع سفید کننده دندان به هر دو صورت استفاده در منزل و در مطب تجویز می‌شود وحاوی ژل کارباماید پراکسید است که درون یک تری (قالب) قرار می‌گیرد و 2 الی 4 ساعت در طی روز یا شب در دهان قرار می‌گیرد. پس از چند روز تکرار این پروسه نتیجه درمان قابل مشاهده خواهد بود و دندان 1 الی 2 درجه روشن تر خواهد شد.

این روش ، روش پیشنهادی ما برای سفید کردن دندان های شما در منزل است.

در مقالات آینده سوالات رایج شما را در مورد بلیچینگ پاسخ می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات