بریج (bridge ) چیست و آیا درمان مناسبی برای شماست؟

بریج نوعی پروتز ثابت است که برای درمان فضای بی دندانی از آن استفاده می شود.

بسیاری از بیماران به ما مراجعه می کنند و این جمله را مطرح می کنند: ‘ می شود پل بزنید و جای خالی این دندانم را با پل پر کنید؟ ‘

در این مقاله می خواهیم بدانیم که بریج (bridge ) یا پل چیست و در چه مواردی می توان از آن به عنوان درمانی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده کرد.

بریج در حقیقت نوعی پروتز ثابت است که از حداقل سه عدد روکش که به هم وصل شده اند تشکیل شده است . در این درمان دندان های پشت و جلوی فضای بی دندانی را می تراشیم  به حدی که بتوانیم یک روکش روی آنها بنشانیم سپس با قرار دهی یک روکش توپر که اصطلاحا به آن پونتیک(pontic) می گوییم در وسط و روی قسمتی از فک که بی دندان است این روکش های پشت و جلوی فضای بی دندانی را به هم وصل می کنیم و همزمان فضای بی دندانی را هم پر می کنیم.

مزایای بریج :

نسبت به درمان ارجح فضای بی دندانی ( یعنی ایمپلنت) کم هزینه تر است.

مانع از حرکت دندان های دو طرف فضای بی دندانی به سمت هم می شود.(وقتی یک دندان کشیده شود در گذر زمان دندان های دو طرف این دندان به سمت هم کج می شوند.)

درصورتی که درست و اصولی انجام شود استحکام کافی و مورد نظر را خواهد داشت.

معایب بریج:

از آنجایی که برای جلوگیری از تحلیل رفتن فک به وجود ریشه ی دندان و یا ایمپلنت  درون فک نیاز است در بریج متاسفانه به دلیل اینکه  دندانی داخل فک جایگزین نمی شود و صرفا یک تاج روی فضای بی دندانی قرار می گیرد از روند تحلیل استخوان فک جلوگیری نمی شود و طی گذر زمان استخوان زیر این ناحیه ی بی دندان که پونتیک روی آن قرار گرفته است تحلیل میرود و متعاقبا لثه ی آن ناحیه هم عقب نشینی می کند و بین پونتیک و بافت نرم روی استخوان فک فاصله می افتد.

در مواردی که دندان های پشت و جلوی فضای بی دندانی کاملا سالم هستند و یا ترمیم روی آنها  کوچک است  نسج سالم روی دندان ها باید تراش زیادی بخورد تا بریج روی دندان ها قرار بگیرد و درنتیجه درمان تهاجمی ای است و انجامش برای دندان های سالم پیشنهاد نمی شود.

تطابق بافت نرم و مخاط با پونتیک در ناحیه ی بی دندانی قطعا مثل دندان طبیعی و یا ایمپلنت نیست و ممکن است نمای خیلی طبیعی ای نداشته باشد ˛ درحالی که در ایمپلنت  لثه تطابق بسیار خوبی با تاج سرامیکی که به ایمپلنت متصل می شود دارد و نمای بسیار طبیعی تری از بریج خواهد داشت.

به طور کلی زمانی که بیمار با مشکل بی دندانی به ما مراجعه می کند ترجیح ما بر این است که فضای بی دندانی او را با ایمپلنت و بدون کوچیک ترین تراشی روی دندان های مجاورش پر کنیم و به این طریق در نهایت دندانی با بیشترین زیبایی ممکن و طبیعی ترین ظاهر ممکن به او هدیه دهیم.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات