با ترس کودک از دندانپزشکی چه می توان کرد؟

اگر کودک اولین باری که به دندانپزشکی مراجعه کرده درد زیادی داشته ودندانپزشک نیز با او‌برخورد تندی داشته باشد این ترس در ذهن بچه شکل خواهد گرفت و برای مراجعاتبعدی به دندانپزشکی کار را بسیار سخت خواهد کرد.

ترس کودکان از دندانپزشک مسئله ی رایجی است که بیش از ۷۰ ٪ کودکان با آن درگیر هستند . در این مقاله به شناخت علت های این ترس می پردازیم و راهکارهایی را به شما والدین عزیز معرفی می کنیم که به کاهشاین ترس و اضطراب کمک کند.

علت ترس کودکان از دندانپزشکی چیست؟

این ترس سالیان متمادی است که در ذهن بچه ها شکل گرفته است. از دلایل آن می توان به موارد زیر اشارهکرد:

  1. ترسانده شدن توسط مادر و پدر : این عمل که والدین برای تهدید و جلوگیری از رفتارهای ناپسند کودک او را تهدید به آمپول زدن و دکتر بردن ومی کنند بسیار کار اشتباهی است و باعث می شود این تفکر درذهن بچه شکل بگیرد که : دکتر آدم ترسناکی است و قصد آسیب زدن به من را دارد. و چه بسا این تفکر تا بزرگسالی هم در ناخودآگاه فرد بماند و منجر به ناتوانی در مراجعه به دندانپزشکی شود. در نتیجه والدین باید از بیان کردن چنین جملاتی به شدت پرهیز کنند.
  2. تجربه ی بد خود کودک : اگر کودک اولین باری که به دندانپزشکی مراجعه کرده درد زیادی داشته ودندانپزشک نیز با او‌برخورد تندی داشته باشد این ترس در ذهن بچه شکل خواهد گرفت و برای مراجعات بعدی به دندانپزشکی کار را بسیار سخت خواهد کرد.
  3. اضطراب والدین: اضطراب و نگرانی والدین به طوری که در رفتار آنها مشهود باشد اثر مستقیمی بر ترسکودک می گذارد. ترس و نگرانی مادر به خصوص بر روی کودک کوچک تر از ۴ سال اثر خیلی زیادی دارد. والدین حتی اگر نگران هستند باید تلاش کنند که فرزندشان کوچک ترین بویی از این مسئله نبرد .
راه حل مقابله با ترس کودک از دندانپزشکی چیست؟

کارهای مختلفی می توان برای مقابله با ترس کودک از دندانپزشکی انجام داد ازجمله؛

  1. به هیچ وجه از دکتر به عنوان فردی کهدعوا میکنه و “بهت آمپول میزنهیاد نکنید. باید دندانپزشک را باتوضیحات زیر برای کودک توصیف کرد: دندونات رو‌ قشنگ می کنه ، کرم های دندونهات رو درمیاره و
  1. روز مراجعه به دندانپزشکی حتی اگر  استرسدارید سعی کنید اصلا در چهره و رفتارتان چیزی پیدا نباشد .کودکان از آنچه ما فکر می کنیم باهوش ترند.
  2. اولین مراجعه ی کودک تان به دندانپزشک باید برای معاینه و چک آپ باشد نه درمان های تهاجمی تریمثل پرکردن دندان و کشیدن دندان. اولین خاطره ای که از دندانپزشکی در ذهن کودک نقش می بندد بسیار مهم و تاثیر گذار در مراجعات بعدی او به دندانپزشک است.
  3. در انتخاب دندانپزشک کودک خود دقت کنید . رفتار دندانپزشک بسیار در دامن زدن به ترس کودک موثر است. دندانپزشکی را باید انتخاب کنید که تکنیک های کنترل رفتاری کودکان را بداند و در برخورد درستد با کودک مهارت کافی را داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات