بازسازی تاج دندان ها چه مدت بعد از ایمپلنت امکان پذیر است؟

بهترین زمان برای قراردهی تاج سرامیکی روی ایمپلنت هشت هفته است.

به طور کلی ایمپلنت پیچی است از جنس تیتانیوم که با این هدف که نقش ریشه ی دندان را بازی کند درون فک بارگذاری می شود.تا این مرحله به بازسازی ریشه ی دندان ها پرداختیم .حال بعد از قرار دهی ایمپلنت درون فک مسئله ی بعدی قرار دهی پروتز روی آن است یعنی همان قراردهی روکش سرامیکی و یا در ابعاد بزرگتر چند روکش سرامیکی و یا دنچر (دست دندان مصنوعی) روی ایمپلنت ها.سوالی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که چه مدت بعد از قرار دهی ایمپلنت بیمار می تواند روی ایمپلنت خود پروتز را سوار کند و در حقیقت تاج دندانش بازسازی شود تا زیبایی و عملکرد دندانی اش به حالت نرمال باز گردد ؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

بهترین زمان بارگذاری پروتز (روکش ) روی ایملنت چه زمانی است؟

با اینکه در موارد محدودی که تراکم استخوان بیمار خیلی خوب باشد ممکن است در همان روزی که ایمپلنت گذاشته می شود پروتز هم روی آن سوار شود اما در اکثر موارد این کار پیشنهاد نمی شود که دلیل آن را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد .

ایمپلنت بعد از لحظه ای که داخل فک قرار می گیرد به زمان مشخصی فرصت نیاز دارد تا به استخوان فک پیوند بخورد و به اصطلاح عامیانه فک جوش شود.این زمان معمولا حدود 8 الی 10 هفته است.در طی این مدت  نباید نیروی مضغی(جویدن) به ایمپلنت وارد شود وگرنه منجر به ایجاد اختلال در روند استخوان سازی اطراف ایمپلنت می شود که این مسئله به خودی خود در موفقیت کوتاه مدت و  دراز مدت ایمپلنت اثرگذار است.در نتیجه بهتر است در این مدت روکشی روی ایمپلنت سوار نشود مخصوصا در دندان های خلفی رعایت این مسئله بسیار اهمیت دارد.

اما در دندان های جلویی که در زیبایی بیمار موثر هستند می توان به وسیله ی گذاشتن یک تاج یا روکش موقت روی ایمپلنت ها زیبایی بیمار را تامین کرد. اما باید توجه کرد که باز هم در طی دو ماه اول بعد از ایمپلنت بیمار نباید با دندان های جلویی خود چیزی را گاز بگیرد و یا به هر نحوی نیروی زیادی به این روکش های موقت وارد کند.

بعد از گذشت هشت هفته و یا حدود دو ماه تاج سرامیکی بیمار که توسط کامپیوتر و سیستم CAD-CAM  ساخته می شود آماده ی تحویل به بیمار محترم می باشد.ساخته شدن این روکش ها با سیستم CAD-CAM باعث می شود دقت کار از هر روش دیگری بیشتر باشد و در نتیجه درمان با کیفیت تری به بیمار تحویل داده شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات