اینله و آنله چیست؟

اینله و آنله در پروتز هستند که در دندان های با تخریب زیاد استفاده می شوند.

اینله و آنله دو اسمی است که امروزه در دندانپزشکی نوین بسیار به گوش می خورد.در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که این دو رستوریشن چه هستند و چه کاربردی دارند.

در گذشته و به غلط در برخی از مطب های دندانپزشکی گفته می شد که دندان بعد از درمان ریشه (RCT ) به علت ضعیف شدن و تخریب میزان زیادی از نسج دندان حتما و الزاما نیاز به روکش دارد.درحالیکه به هیچ وجه این جمله درست نیست و در بسیاری از موارد می توان با درمانی محافظه کارانه تر نسج سالم دندان را مدت زمان طولانی تری نگه داشت و درنتیجه عمر دندان را طولانی تر کرد. اینجاست که بحث استفاده از اینله و آنله مطرح می شود.

تعریف:

این دو رستوریشن نوعی پروتز و رستوریشن از جنس سرامیک هستند که در موارد تخریب زیاد دندان ها استفاده می شوند.در این نوع پروتز ها برخلاف روکشها که دندان را از همه ی جهات میپوشانند نیازی به تراشیدن و سپس پوشش همه ی سطوح دندانی نیست بلکه تنها نسج و سطوح تخریب شده ی دندانی هستند که در این پروتز ها پوشیده می شوند.

موارد تجویز:

بازسازی تاج دندان هایی که درمان ریشه شده اند.

بازسازی تخریب های وسیع تاجی

دندانهایی که به علت نسج ناکافی و ضعیف  در معرض خطر شکستن هستند.

اصلاح پلن اکلوزال(صفحه ای فرضی که عمل جویدن و سیدن دندان های فکین به هم در آن اتفاق می افتد)

 

مزایای اینله و آنله:

استحکام بسیار بالا نسبت به کامپوزیت.همچنین به واسطه ی این خاصیت خود منجر به افزایش استحکام دندان نیز می شوند.

تراش بسیار کمتر دندان در مقایسه با روکش:برای گذاشتن روکش باید دندان از همه ی سطوح تراش بخورد.اما برای گذاشتن اینله و آنله ˛ تنها تراش سطوح تخریب شده ی دندان کفایت می کند.

ریسک کم ساییدگی:این پروتز ها به علت جنس سرامیکی خود عمر بسیار بالایی دارند.

زیست سازگاری:جنس این پروتز ها به گونه ای است که هیچ تحریکی برای بافت دندان و و سایر بافت های دهانی ایجاد نمی کند.

اینله و آنله ی دیجیتال:

در صورتی به این پروتز ها دیجیتال گفته می شود که پروسه های قالبگیری و ساخت آنها تماما دیجیتال و توسط دستگاه های هوشمند انجام شود.به طور مثال به جای استفاده از مواد قالبگیری به کمک اسکنر دیجیتال ˛ نسج دندان اسکن می شود و یک نسخه ی کامپیوتری و دیجیتال از دندان درون کامپیوتر ساخته می شود. سپس به کمک دستگاه های تراش دیجیتال برای قسمتی از دندان که از دست رفته پروتز ساخته می شود.

از مزایای این روش این است که دقت ساخت پروتز به این شیوه بسیار بالاتر است .هم چنین دیگر دردسرهای مربوط به قالبگیری وجود ندارد . در نهایت می توان گفت که این روش سریع ترین روش ممکن برای ساخت پروتز است و تنها در یک جلسه انجام می شود.از این پروسه ی ساخت در مطب ها و کلینیک های پیشرفته ی دندانپزشکی استفاده می شود و ما مفتخریم که ا داشتن این دستگاه های دیجیتال بهترین و دقیق ترین خدمات ممکن را به بیماران گرامی ارائه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات