در ارتودنسی کودکان تفاوت ارتودنسی متحرک با ثابت چیست؟

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت؟

یکی از بزرگترین دغدغه های والدین این است که اگر فرزندشان نیاز به درمان ارتودنسی دارد از بین دونوع ارتودنسی متحرک و ثابت چه نوع ارتودنسی ای برای او مناسب تر است؟در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم.

در چه مواردی دندانپزشک برای فرزند شما ارتودنسی متحرک تجویز می کند؟

پاسخ این سوال به چند فاکتور بستگی دارد. از نظر سنی اگر فرزند شما قبل از جهش رشدی خود باشد (قبل از سن بلوغ) به علت این که استخوان های او هنوز قابلیت تغییر زیادی دارند می توانیم برای او ارتودنسی از نوع متحرک تجویز کنیم. از نظر شرایط دندانی و فکی اگر بیمار علاوه بر مشکل به هم ریختگی دندانی دچار  مشکل فکی نیز باشد یعنی یکی از فک هایش یا هر دو فکش نیاز به تغییر رشدی داشته باشند برای او ارتودنسی متحرک تجویز می کنیم چون تنها به وسیله ی این ارتودنسی می توان تغییرات واضح در رشد فکین ایجاد کرد.

در چه مواردی دندانپزشک برای فرزند شما ارتودنسی ثابت تجویز می کند؟

در مواردی که سن فرزند شما از بلوغ گذشته باشد دیگر با پلاک متحرک نمی توان آرایش دندان ها را تغییر داد و فقط می توان از  نوع ثابت ارتودنسی استفاده کرد.علاوه بر آن در مواردی که تنها مشکل بیمار بی نظمی دندانی است و مشکل فکی ندارد می توان با ارتودنسی ثابت مشکل بیمار را حل کرد و دندان ها را به آرایش درست برگرداند.

ارتودنسی متحرک چه مزایایی نسبت به ارتودنسی ثابت دارد؟

در ارتودنسی از نوع متحرک امکان اعمال تغییرات فراوانی به استخوان فک وجود دارد و به کمک آن می توان جهت و فرم رشد فک ها را عوض کرد. در حالی که ارتودنسی ثابت این مزیت را ندارد. این بزرگ ترین مزیت و برتری ارتودنسی متحرک ر مقایسه با ارتودنسی ثابت است.

برتری دیگر آن این است که ریسک پوسیدگی های دندانی در ارتودنسی متحرک کمتر است. دلیل آن هم این است که باید پلاک ارتودنسی متحرک را هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان بیرون آورد . درنتیجه امکان رعایت درست بهداشت برای کودک بیشتر است در حالی که در ارتودنسی ثابت سیم ها و براکت ها به دندان ها دائما متصل هستند و همین مسئله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای فرد سخت تر می کند.

معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

استفاده از پلاک های متحرک نیاز به همکاری بالای کودک دارد.این پلاک ها فضاگیر هستند و در دهان به کودک حس اضافی بودن می دهند به همین علت بعضی از کودکان پلاکشان را مدام از دهان خارج می کنند و بسیار کمتر از آن مدتی که دندانپزشک برایشان تجویز کرده پلاک را در دهان می گذارند و همین مسئله باعث می شود که نتیجه ی مناسبی از درمان خود نگیرند.درحالی که ارتودنسی ثابت صرفا یک سیم است که به قطعه های ریز فلزی به نام براکت متصل می شود و این مجموعه روی سطح بیرونی دندان ها قرار میگیرد و نیاز به همکاری زیادی ندارد برای نتیجه گرفتن از درمان.

محدودیدت دیگر پلاک های متحرک این است که به وسیله ی آن ها نمیتوان به هم ریختگی های شدید و چرخش ها و جابه جایی های دندانی را درمان کرد و برای درمان آنها نیاز به ارتودنسی ثابت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات