آیا بعد از درمان های دندانپزشکی مراقبت خاصی نیاز است؟

مراقبت بعد از درمان های دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است.

دندانپزشکی نیز مانند هر یک از درمان های رشته ی پزشکی شامل درمان هایی است که نیاز به مراقبت بعد از درمان دارند و اصولا صحیح نیست که فرد سبک زندگی قبل از این درمان ها را ادامه دهد. در این مقاله به توضیح مراقبت هایی که بعد از هر یک از درمان های دندانپزشکی نیاز است رعایت شود می پردازیم.

لمینیت:

لمینیت جزیی از درمان های زیبایی است. اصولا لمینیت قرار داده شده روی دندان دارای استحکام و مقاومت به رنگ پذیری خوبی می باشد.اما به طور کلی از آنجا که یک پروتز است که روی دندان قرار داده شده پیشنهاد می شود که در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن  ممارست بیشتری به خرج دهید و  بعد از هر وعده ی غذایی مسواک بزنید تا از التهاب لثه جلوگیری کنید.

کامپوزیت ونیر:

کامپوزیت ذاتا رنگ پذیری زیادی نسبت به لمینیت دارد و همچنین  امکان لب پر شدن آن فراوان است. در نتیجه در صورتی که دندان هایتان را کامپوزیت ونیر می کنید باید موارد زیر را رعایت کنید:

-از گاز زدن غذا های سفت و سخت پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث لب پر شدن  و کنده شدن بخشی از کامپوزیت می شود.

-در صورت مصرف غذاهای رنگدانه دار بلافاصله مسواک بزنید وگرنه موجب جذب رنگدانه و زرد شدن کامپوزیت ها می شود.

-به صورت مرتب حدودا دوبار در سال به دندانپزشک خود جهت پالیش کامپوزیت ها مراجعه کنید.

روکش و بریج:

در صورتی که درمان های پروتزیی که تمام دندان را پوشش می دهند مانند روکش و بریج  برای شما انجام داده شده مهم ترین مراقبت بعد از این درمان این است که  قبل از هر کاری باید چک کنید که آیا نخ دندان به راحتی کشیده می شود؟ و اینکه آیا گیر غذایی ندارید؟ درصورتی که بین روکش و دندان های مجاور شما غذای زیادی گیر میکند باید سریع تر به دندانپزشک خود اطلاع دهید و  وی موظف است که روکش را تعویض کند و روکشی با تطابق بهتر به شما تحویل دهد.

روکش ها اصولا استحکام زیادی دارند اما باز هم باید برای جلوگیری از التهاب لثه ی خود مسواک و نخ دندان را در مورد این دندان ها فراموش نکنید.

درمان ریشه یا عصب کشی:

دندانی که درمان ریشه می شود احتمال دارد بعد از درمان علائم درد و التهاب را نشان دهد لذا مراقبت بعد از پایان آنها به این ترتیب است:

حتما در صورت صلاح دید و تجویز دندانپزشک تان اقدام به مصرف آنتی بیوتیک و مسکن کنید. هم چنین این دندان ها در دراز مدت دهیدراته و مستعد شکستن می شوند لذا بعد از پایان درمان ریشه نباید دندان را به حال خود رها کنید و از بازسازی تاج آن غافل شوید وگرنه دندان ممکن است از جایی دچار شکستگی شود که قابل جبران و بازسازی نباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات