آفت دهان چیست و چه درمانی دارد؟

آفت ها زخم های شایعی هستند که در بسیاری از موارد با تبخال اشتباه گرفته می شوند.

آفت دهان زخمی دردناک و بسیار شایع است. این زخم بیشتر روی مخاط داخلی لب و لثه ایجاد می شود و شکل ظاهری آن به صورت زخمی با مرکز سفید یا زرد و حاشیه ی قرمز و ملتهب اطراف است.البته در ابتدای امر این زخم ها صرفا یک قرمزی هستند که حس سوزش ایجاد می کنند.در این مقاله قصد داریم به بیان علت  و چگونگی تشخیص و درمان این زخم ها بپردازیم.

تبخال ضایعه ی دیگری است که احتمال آن زیاد است که با آفت اشتباه گرفته شود.از راه های افتراق این دو از هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:تبخال در ابتدا به صورت یک تاول ظاهر می شود و در ادامه تبدیل به زخم می شود درحالی که معمولا  آفت ابتدا تاولی شکل نیست.همچنین تبخال در بیرون از دهان و روی پوست ظاهر می شود .در حالی که آفت در سطح داخلی دهان و روی مخاط دهان ایجاد می شود.

تبخال به این خاطر که علت ویروسی دارد مسری است و می تواند به دیگر افراد منتقل شود اما آفت علت ویروسی ندارد و جنین خطری ندارد.

علت آفت دهان:

این زخم ها علل مختلفی دارند که شامل موارد زیر می شوند.

  1. استرس:شایع ترین و مهم ترین علتی که برای این زخم شناختته شده استرس است که منجر به ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن و بروز این زخم های دردناک می شود.در نوجوانان به واسطه ی تغییراتی که در سیستم ایمنی آنها رخ می دهد و هم چنین به علت استرس های تحصیلی و درسی بروز این زخم ها بسیار شایع است.
  2. عفونت های ویروسی
  3. به هم خوردن و ایجاد اختلال در هورمون ها.
  4. ضعف سیستم ایمنی بدن
  5. کمبود ویتامین و مواد معدنی
  6. آلرژی های غذایی
انواع آفت :

۱.آفت دهانی کوچک(مینور):

این آفت شایع ترین نوع آن می باشد و می تواند مخصوصا در هنگام غذا خوردن بسیار دردناک باشد.ظاهر آن معمولا کوچک، بیضی شکل با لبه های قرمز رنگ است و در عرض یک الی دو هفته خود به خود بهبود می یابد.

۲. آفت دهانی بزرگ(ماژور) :

این نوع شیوع کم تری دارد. مرز مشخصی دارد اما اگر بسیار بزرگ باشد لبه های آن نامنظم است.

۳. آفت دهانی شبه تبخال :

این نوع خیلی رایج نیست و بیشتر در افراد مسن بروز می یابد؛ ظاهر آن خوشه ای است.معمولا اثر زخم آن نمی‌ماند وسریعا بهبود می‌یابد.

درمان آفت دهان:

آفت معمولا خود به خود بهبود می یابد اما در بعضی موارد و بسته به وسعت ضایعه دندانپزشک ممکن است داروهای زیر را برای درمان آن تجویز کند.

بنزوکائین :نوعی داروی بی حسی است و برای رفع سوزش و درد این زخم ها تجویز می شود.

دهانشویه ی کلرهگزیدین

پماد کورتیکواستروئید : برای رفع التهاب این زخم ها استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که قبل از تهیه و استفاده از هرکدام از راه های درمانی مذکور حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

برترین مقالات